· 

Siodła - w dążeniu do perfekcji

Siodła

Rozwój technologii siodeł

Producenci siodeł starają się udoskonalać każdą kolejną generację wypuszczanych na rynek produktów. Często bywa jednak tak, że nowy model siodła przechodzi delikatne zmiany względem poprzedniego modelu. Oczywiście taki stan rzeczy jest jak najbardziej naturalnym zjawiskiem na rynku siodeł, ponieważ z pozoru nawet niewielka zmiana parametrów siodła może znacząco wpływać na jego charakterystykę. Warto przyjrzeć się z czym borykają się najczęściej użytkownicy siodeł i co na to mają w odpowiedzi producenci sprzętu jeździeckiego.

Najważniejsze cechy dobrego siodła

Jedyną z istotniejszych kwestii poruszanych przez użytkowników siodeł jest ich wytrzymałość. Jak wiadomo zakup siodła nie jest małym wydatkiem i jest to produkt, który powinien nam służyć dłuższy okres czasu. Dlatego też warto wiedzieć na co należy zwrócić uwagę podczas zakupu siodła, aby nie były to źle wydane pieniądze. Niestety jak przy większości towarów jakość siodła rośnie proporcjonalnie do jego ceny. Nie powinniśmy w ogóle brać pod uwagę zakupu taniego siodła. Tanie siodła zazwyczaj nie są pokryte skórą naturalną, co przekłada się na ich trwałość, oczywiście nie wspominając o jakości pozostałych elementów takiego produktu.

W przypadku droższych modeli sprawa wygląda dużo lepiej. Odpowiednio pielęgnowana skóra będzie nam służyła długi okres czasu. Nie bez znaczenia również jest rodzaj zastosowanej skóry. Skóra cielęca zapewnia bardzo dużą wytrzymałość i charakteryzuje się bardzo dobrą przyczepnością. Skóra bydlęca ma trochę mniejszą przyczepność za to jej wytrzymałość jest większa niż skóry cielęcej. Doskonałe rozwiązanie zaproponował producent Prestige Italy w swoim najnowszym siodle skokowym X-Perience. Jedna z wersji siodła jest wykonana z mieszanki skór LUX, które łączą w sobie delikatność skóry cielęcej i wytrzymałość bydlęcej. Wyjątkowość tej skóry jest odczuwalna przy pierwszym kontakcie, wystarczy położyć jedynie rękę na tej skórze, aby wyczuć jej miękkość. Jednakże dopiero jazda w tym siodle odsłania jego pełne oblicze. Dosiad jest niespotykanie pewny i a nasze nogi oraz łydki zdają się być do niego przyklejone. Więcej informacji o tym siodle można znaleźć pod adresem: https://prestigeitaly.pl/siodlo-skokowe-x-perience-super/

Odpowiednio dopasowane siodło to gwarancja zdrowego grzbietu

Kolejnym problemem, na który zwracają uwagę jeźdźcy są problemy z dopasowaniem siodła. Odpowiednie dopasowanie siodła ma kluczowe znaczenie dla komfortu jego użytkowania. Używanie niedopasowanego siodła może nawet wyrządzić krzywdę naszemu wierzchowcowi. Producenci siodeł, również mają na to rozwiązanie i stosują coraz częściej terlice umożliwiające wielokrotną zmianę rozstawu łęku oraz innych jej parametrów. Dzięki takiemu rozwiązaniu kupowane siodło jest idealnie dopasowane do grzbietu naszego konia, a w przypadku kiedy muskulatura konia się rozbuduje nie ma potrzeby kupowania nowego modelu o większym rozstawie łęku. Wcześniej wspomniany producent Prestige Italy stosuje od bardzo dawna w swoich siodłach termoplastyczne terlice. Nie jest to jednak jedyny producent stosujący takie rozwiązania. Kolejnym przykładem może być włoski producent sprzętu jeździeckiego Equiline, który opatentował system pomiaru morfologii grzbietu konia o nazwie EQUIscan, Dzięki temu systemowi saddle fiterzy są w stanie dokładnie przenieść wartości pomiarów na parametry siodła. Równie duży nacisk na dopasowanie siodła kładzie firma Equipe. Na stronie polskiego dystrybutora można znaleźć wiele przydatnych informacji na ten temat. Dzięki temu nie musimy już wybierać pomiędzy naszym komfortem a komfortem naszego konia.

Potrzeba kontaktu z "koniem" poprzez siodło

Wielu jeźdźców skarży się również na „brak” kontaktu z koniem. Powodem tego może być opisane wyżej niedopasowanie siodła, ale również konstrukcja samej terlicy. Producenci w celu zwiększenia uczucia bliskiego kontaktu z koniem tworzą specjalne terlice, posiadające membrany. Takie rozwiązanie pozwala na przyjęcie głębszego dosiadu, a także zwiększenie komfortu dla jeźdźca. W zależności od producenta takie terlice posiadają różne nazewnictwo. W przypadku siodeł Prestige Italy terlice te nazywają się X-Tree. Equiline posiada siodła wykonane w technologii IGS natomiast Erreplus nie posiada specyficznej nazwy dla tego systemu tylko określa to jako terlice z systemem otworów wyposażonych w membrany nylonowe. Bez względu na zastosowany system, terlice posiadające taką budowę mają na celu zapewnienie jeszcze lepszego kontaktu z koniem. Różnica pomiędzy normalną terlicą, a taką jest ogromna. Komfort jazdy, a także czucie konia jest nieporównywanie lepsze niż w przypadku standardowej terlicy.

Jak widać producenci siodeł słuchają uważnie uwag jeźdźców i starają się dopasować kolejne produkty do ich potrzeb. Praktycznie każdy nowy model siodła nawet jeśli tego nie widać na pierwszy rzut oka wprowadza coś nowego. Tak jak wspomniano na początku artykułu, zmiany czasami mogą wydawać się niewielkie ale sprawiają, że finalnie otrzymujemy zupełnie nowy i lepszy produkt.

Write a comment

Comments: 0