· 

Następstwa źle dopasowanego siodła

Właściwe dopasowanie siodła ma bardzo duże znaczenie dla zachowania prawidłowego zdrowia przez naszego konia. Bardzo zniszczone, tanie, nieodpowiednio dopasowane, a nawet niedbale założone siodło potrafi naciskać albo obcierać grzbiet naszego wierzchowca co w dłuższym czasie zazwyczaj doprowadza do wystąpienia poważnych schorzeń. Siodło takie jest dość często, także nieodpowiednio wyważone co w nadmiernym stopniu może dociążać jedną stronę wierzchowca. Nieodpowiednio przyłożony nacisk siodła początkowo może przejawiać się niedostatecznym posłuszeństwem, nadmiernym zmęczeniem, przeciwstawianiem się, a także skrępowanym chodem.

Przykład różnic w siodle poprzez modyfikację rozmiaru bloku

Jakie są konsekwencje używania niedopasowanego siodła?

Jeżeli będziemy ignorować początkowe objawy to w następnym etapie siodło takie doprowadzać będzie do powstawania otarć oraz odparzeń, przez które może powstać stan zapalny skóry. Niespostrzeżenie tych oznak i dalsze używanie źle dopasowanego siodła powoduje wystąpienie przemian w konstrukcji mięśni, a nawet doprowadzić może do deformacji układu kostnego. Dlatego też nie zapominajmy o tym, by przy kupnie siodła zawsze zostało ono dopasowane do grzbietu naszego wierzchowca przez profesjonalistę.

Do kogo zgłosić się po pomoc w zakresie dopasowania siodła?

Na własną rękę nie będziemy w mogli przeprowadzić tego odpowiednio. Dopasowanie siodła czyli tzw. saddle fitting wymaga dużej wiedzy oraz odpowiednich narzędzi. Saddle fitter musi własnoręcznie dokonać wszystkich wymaganych pomiarów naszego wierzchowca, nigdy usługa saddle fittingu nie jest przeprowadzana na odległość. Następnie na podstawie ściągniętych z wierzchowca pomiarów saddle fitter przystępuje do regulacji naszego siodła. W czasie saddle fittingu brane są, także pod uwagę rozmiary oraz waga jeźdźca. Należy jednak nadmienić, iż dostosowane siodło zazwyczaj wymaga z upływem czasu delikatnych korekt związanych z rosnącą muskulaturą konia.

Kupić i zapomnieć? Nic z tego!

Kolejną ważną kwestią jest odpowiednia konserwacja naszego siodła. Powinno być ono zawsze zadbane i w pełni sprawne. Nigdy nie wolno nam używać siodła uszkodzonego, ponieważ efekty jego użycia będą podobne do zastosowania siodła niedopasowanego. Wystarczy, że nasze siodło będzie w wyniku zaniedbania sztywne to może to doprowadzić do wystąpienia obtarć oraz bruzd na delikatnej skórze konia. Nie zapominajmy, także o dokładnym nałożeniu siodła. Nigdy nie dopinajmy popręgu za raptownie, ponieważ może to wywołać duży dyskomfort u naszego konia. Siodło w czasie nakładania powinno wejść na swoje miejsce i nie obciążać zbytnio części lędźwiowej. Zauważając pierwsze oznaki niewłaściwego dostosowania siodła ważna jest nasza natychmiastowa reakcja. Zwlekając możemy zniechęcić wierzchowca na długi czas do współpracy, a także narazić go na groźne uszczerbki na zdrowiu. Pamiętajmy, że na siodle nigdy nie wolno oszczędzać.

Jeśli nie znają Państwo żadnego rymarza/saddle fittera ze swoich okolic, my możemy polecić z tzw. "czystym sumieniem" polskiego importera siodeł Prestige Italia oraz ich usługę dopasowania siodeł.

Write a comment

Comments: 0