· 

Czemu odpowiednie dobranie siodła jest tak ważne?

Po co mi to całe dopasowanie?

Mała liczba ludzi jest świadoma jak ważną kwestią przy kupnie osprzętu jeździeckiego jest prawidłowy dobór siodła. Zakup ten nie koncentruje się tylko na wyborze najbardziej wygodnego i markowego modelu najwyższej jakości, który będzie dobrany tylko do oczekiwań jeźdźca. Najistotniejsze jest aby nabyte siodło było przypasowane także do jeźdźca jak i budowy fizycznej konia. Nieodpowiednio dopasowane siodło może źle wpływać na prawidłowy dosiad, może także wpływać na zmęczenie u jeźdźca oraz spowoduje niedobre samopoczucie i kondycję konia. Źle zakupione siodło potrafi upośledzić rozrost muskulatury u konia i stworzyć nieodwracalne w nich uszkodzenia. Może również stworzyć podrażnienia skóry i pojawienie się ciężko zabliźniających się ran. Przez uwieranie siodła na te mięśnie i skrępowanie ruchów konia możemy sprawić mu ból przez co jest jego większe zdenerwowanie i mniejsza chęć do kooperacji. W efekcie czego trening przeprowadzany ze zwierzęciem jest nieskuteczny.

Siodła skokowe Renaissance

Zgłoś się do profesjonalisty

Osobiście niełatwo jest odpowiednio dopasować siodło, dlatego też podczas zakupu tego osprzętu jeździeckiego wskazane jest aby skorzystać z usługi saddle fittingu. Jest to profesjonalna usługa zawierająca właściwe dobranie siodła dla potrzeb jeźdźca uwzględniająca na uwadze} zróżnicowanie anatomiczne konia. Saddle fitting składa się z 2 kluczowych kroków. W etapie początkowym powinno się zarysować potrzeby i uwarunkowania anatomiczne jeźdźca a w etapie 2 powinno się zająć się dopasowaniem siodła do konia przez dokonanie odpowiednich pomiarów grzbietu zwierzęcia, który w dzisiejszych czasach bywa bardzo zróżnicowany. Różnica w budowie jest efektem krzyżowania różnych ras koni, a także szerszego i łatwego dostępu do produktów hodowlanych. Trzeba również pamiętać, iż bardzo często usługa saddle fittingu siodła nie kończy się na jedno razowej wizycie saddle fittera ponieważ podczas prowadzonego z koniem treningu, a także z wiekiem zmienia się jego muskulatura. Przez to często prowadzi to do sytuacji, gdzie trzeba zrobić poprawki w dopasowanym wcześniej siodle. Trzeba zauważyć, że usługa saddle fittingu musi być robiona jedynie przez specjalistów w tej profesji i niedopuszczalnym jest robienie własnoręcznych pomiarów oraz przeprowadzanie usługi mailowo ponieważ istnieje duże ryzyko wykonania błędu przy własnoręcznych pomiarach jak również nie jesteśmy w stanie zdać wszystkich ważnych informacji dotyczących ukształtowania mięśni konia.
Nie zapominajmy, iż nawet markowe, a niewłaściwie przypasowane siodła z najwyższej półki mogą powodować negatywne następstwa w ich stosowaniu. Koszt takiego siodła to kilka tysięcy złotych dlatego też powinno się skorzystać z usługi saddle fittingu, aby przeznaczone pieniądze były jak najefektywniej spożytkowane.

Najistotniejsze jest to żeby także koń jak i jeździec wynosili z jazdy jak największą radość. Dobrze, że wraz z rosnącą świadomością jeźdźców na temat ważności tej usługi coraz częściej jest ona usługą niemalże oferowaną w pakiecie przy nabyciu markowego siodła.