· 

Po co koniom ochraniacze?

Koń w ochraniaczach Eskadron

Niezależnie od tego, czy ochraniacze jeździeckie służą do klasycznej, rekreacyjnej jazdy, czy tez mają stanowić wsparcie pęcin, specyficzne dla danej dyscypliny – stanowią  jeden z ważnych akcesoriów potrzebnych do jazdy. Przed zakupem warto jednak poznać specyfikę ochraniaczy i ich dokładne zastosowanie. Po co koniom ochraniacze? Kiedy są naprawdę niezbędne?

Do czego służą ochraniacze jeździeckie?

Ochraniacze dla konia chronią jego nogi podczas trenowania skoków, a podczas zwykłej jazdy pomagają amortyzować wstrząsy, gdy kopyto uderza o ziemię. Obecnie na rynku jest dostępnych wiele różnych rodzajów ochraniaczy jeździeckich wykonanych, z różnych rodzajów materiałów. Zrozumienie, które ochraniacze dobrze spełnią oczekiwania może być zatem niemałym wyzwaniem. Kiedy koń ma tendencję do częstego kaleczenia nóg podczas ruchu, jedynym rozwiązaniem - założenie mu ochraniaczy może okazać się skutecznym rozwiązaniem tego problemu. Ochraniacze są również zalecane w przypadku koni zmagających się ze zła postawą lub ściętym zadem. Poza tym, świetnie sprawdzą się podczas każdej aktywności - jazdy w terenie, lonżowania, czy na wolnym wybiegu.

Jak wyglądają ochraniacze dla konia?

Koń w ochraniaczach Veredus Save the Sheep
Koń w ochraniaczach Veredus Save the Sheep

Ochraniacze tylne są zazwyczaj nieco krótsze i jak sama nazwa wskazuje – zakłada się je na tylne pęciny konia. Ochraniacze dla konia przednie są z kolei nieco wyższe, ale warto pamiętać, że nie zawsze jest to regułą. Mogą być otwarte i wykonane ze skóry, lub pełne, szczelnie chroniące pęciny i kości. To jedyne akcesoria jeździeckie, które zapewniają doskonałą ochronę nóg przed kontuzjami, otarciami itp. Czasami, ciasne zakręty na torze skoku mogą powodować bolesne i trudne do zagojenia otarcia (strychowania) – ochraniacze jeździeckie w znaczący sposób niwelują ryzyko ich wystąpienia. Nowoczesne modele mogą być wykonane z trwałych tworzyw podszytych neoprenem, polarem itp. Komfortowa podszewka sprawia, że ochraniacze dla konia poprawiają komfort ich noszenia i stanowi dodatkową ochronę przed otarciem. Najczęściej można spotkać ochraniacze zapinane na trwałe, mocne rzepy, sprzączki lub paski, które utrzymują ochraniacze na miejscu nawet w przypadku bardzo intensywnej aktywności.

Kiedy warto w nie zainwestować?

Ochraniacze jeździeckie – przednie i tylne są idealne dla koni uprawiających dyscypliny o wysokiej intensywności. Stanowią nieodłączny, obowiązkowy element na zawodach w skokach, czy ujeżdżaniu. Usztywniane ochraniacze dla konia zapewniają protekcję kości pęcinowej, stawu pęcinowego i kości śródręcza przy jednoczesnym zapewnieniu właściwej ochrony ścięgien. Ochraniacze jeździeckie dostępne są zazwyczaj w co najmniej kilku wariantach kolorystycznych, co ma dość duże znaczenie w przypadku zawodów, w których ogólna prezencja zawodnika i rynsztunku konia jest również  poddawana ocenie. Ochraniacze pomagają uniknąć kontuzji i zwiększyć intensywność treningów, zmniejszając przy tym zużywanie stawów. Warto również zaznaczyć, że stanowią dobrą barierę przed uszkodzeniem spowodowanym uderzeniem gałęzi lub kamienia podczas jazdy w terenie.

Ochraniacze dla konia są dostępne w kilku rodzajach i szerokim zakresie cenowym. Można wybierać od najtańszych opcji (np. ochraniacze filcowe), po wersję droższą, bardzo profesjonalną, wykonaną z ultralekkich i trwałych, nowoczesnych tworzyw sztucznych. Zapobieganie kontuzjom i dbałość o zdrowie i formę konia należy do najważniejszego z obowiązków jeźdźca, dlatego zakup dobrze dobranych do potrzeb ochraniaczy stanowi jeden z podstawowych elementów na zakupowej liście każdego odpowiedzialnego jeźdźca.

Szeroki wybór wytrzymałych ochraniaczy jakoś premium oferuje sklep Equishop. Całą ofertę ochraniaczy dla konia znajdziecie tutaj: https://www.equishop.com/pl/47-ochraniacze