· 

Co to jest derka dla konia? Rodzaje derek i materiały, z których są wykonywane

Derka stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia konia. Jeżeli posiadamy to zwierzę musimy nie tylko wiedzieć, czym jest, ale też znać jej odmiany i dopasowywać je do warunków, przed którymi jest stawiane nasze zwierzę. Czym dokładnie jest więc derka i kiedy sięgnąć po każdy z jej głównych rodzajów? Na opisaniu tego skupimy się w naszym artykule.

 

Derka stanowi jeden z podstawowych elementów wyposażenia konia. Jeżeli posiadamy to zwierzę musimy nie tylko wiedzieć, czym jest, ale też znać jej odmiany i dopasowywać je do warunków, przed którymi jest stawiane nasze zwierzę. Czym dokładnie jest więc derka i kiedy sięgnąć po każdy z jej głównych rodzajów? Na opisaniu tego skupimy się w naszym artykule.

 

Czym jest derka dla konia?

Ubierając to w najprostsze z możliwych słowa, mianem derki określamy nakrycie wierzchnie dla konia, zakładane na jego grzbiet i zad w konkretnym celu, zależnym od konkretnego jej rodzaju (te podstawowe prezentujemy poniżej). Podstawowym założeniem derki jest zapobieganie nagłej zmianie temperatury ciała konia, wynikającej przede wszystkim z różnic między nią a temperaturą powietrza.

 

Derkę zakłada się za pośrednictwem specjalnych pasów, które oplatają brzuch konia i sprawiają, że nie ściąga się ona z niego. Istnieją również derki bez pasów - bardzo często dokupuje się do nich tak zwany obergurt - osobny pas pozwalający na dokładnie to samo, a zatem bezpieczne przymocowanie tego akcesorium do grzbietu konia. W warunkach stajennych często całkowicie rezygnuje się z pasa.

 

Główne rodzaje derek - przegląd

Jako że derki produkowane są ze względu na zapotrzebowania konia względem czy to jego bezpieczeństwa, czy też komfortu życia, wyróżnia się wiele ich rodzajów, każdy o nieco innym przeznaczeniu. Poniżej przedstawiamy te najpopularniejsze, zaznaczając przy okazji, że nie są one jedynymi dostępnymi na rynku. Wybór którejś z nich powinno się bazować na własnych oczekiwaniach - zawsze warto go skonsultować z pracownikiem profesjonalnego sklepu jeździeckiego.

 

Derka polarowa

Stanowi podstawowy element wyposażenia każdego posiadacza konia. Doskonale utrzymuje ciepło, a także jest w stanie osuszyć konia po treningu. Dobra derka polarowa radzi sobie z odprowadzaniem ciepła i potu na zewnątrz, zapewniając koniowi optymalną temperaturę ciała.

 

Derka treningowa

Zwana także półderką, nie osłania całego ciała konia, a jedynie jego zad, nachodząc pod (lub na) siodło. Występuje w wielu różnych formach - derka treningowa może być wykonana z polaru (dla golonych koni), może też być odblaskowa (dobra do jazdy w terenie) czy wodoodporna (sprawdzi się w nieprzyjaznych warunkach atmosferycznych). Wszystko zależy od tego, w jakich warunkach zamierzamy trenować i czego taki trening będzie wymagał od nas i samego konia.

Derka padokowa

 

Od wierzchu wykonana z mocnego i nieprzemakalnego materiału, musi sprawdzić się również w nie do końca przyjazne przebywaniu na zewnątrz dni. Od spodu zwykle jest podszywana polarem, który dba o odpowiednią temperaturę konia, jednocześnie odprowadzając pot i wilgoć z jego ciała. Derka padokowa nie może ograniczać zakresu ruchów konia, stabilnie leżąc na jego ciele. Jest najważniejszym rodzajem derki, gdyż zakłada się ją, gdy wypuszcza się konia na padok czy wybieg. Powinna być dobrze dobrana do wymiarów konia, by zawsze była dla niego czymś wygodnym - niedopuszczalne jest jej uwieranie.

 

Derka stajenna

Derka stajenna, jak sama jej nazwa sugeruje, została zaprojektowana z myślą o koniu przebywającym w stajni. Można ją nabyć w dwóch wersjach: grubej i cienkiej. Ta pierwsza ma za zadanie chronić go w czasie największych mrozów - zwłaszcza wtedy, gdy jest ogolony, a zatem pozbawiony warstwy ochronnej w postaci dłuższej sierści. Cienkie derki stajenne również ocieplają, ale w mniejszym stopniu - pełnią jednak rolę ochronną. Podczas gdy cieńsze derki zwykle występują bez mocowań, te grubsze wymagają takowych, by nie zsuwać się z grzbietu zwierzęcia.

 

Derka przeciwdeszczowa / derka przeciwowadowa

Poza wyszczególnionymi powyżej rodzajami derek, rynek obfituje również w te mniej popularne, acz mające swoje sensowne zastosowanie. Mowa tutaj o derkach przeciwdeszczowych i tych przeciw owadom. Te pierwsze, wykonane z nieprzemakalnego materiału, powstały z myślą o koniach przebywających w deszczu. Ich grubość może być zróżnicowana, a zastosowanie - szerokie. Derki przeciw owadom z kolei wykonane zostały ze specjalnej przewiewnej siateczki, która skutecznie uniemożliwia uciążliwym owadom siadanie na grzbiecie konia, przy okazji nie powodując pocenia się jego ciała.

Podsumowanie

Posiadając konia musimy zdawać sobie sprawę z tego, że konieczne będzie zapewnienie mu nie tylko bezpiecznego i odpowiednio zaadoptowanego do niego miejsca do życia, ale i dostępu do akcesoriów niezbędnych do utrzymania go w zdrowiu i dobrej kondycji. Jednym z tych akcesoriów są derki dla konia, których powinniśmy mieć co najmniej kilka - aby koniowi zawsze było komfortowo, niezależnie od warunków, które zostaną przed nim postawione.